FOCACCIA ALLA GENOVESE

Już od jakiegoś czasu miałem upiec focaccię ale ciągle jakieś danie było ważniejsze, a to ryby, a to mięsa ciągle coś :)  Dziś był taki dzień, że mogłem poświęcić trochę czasu na przygotowanie oryginalnej Focacci.
W naszych warszawski, pseudo-włoskich restauracja spotykam czasem dziwne wersje chlebków, pit, podpłomyków przeróżnie przygotowanych lub kupowanych gotowców i odgrzewanych w piekarniku. Szczerze przyznam iż wolę tę oryginalną, jest najlepsza :-)

To co dziś robiłem było od podstaw. Mąka Grano Tenero do pizzy,  lepsza byłaby Manitoba ale i tak ta świetnie się nadała.

 

Składniki:
  • 600 gr. mąki
  • 400 ml wody
  • 40 gr. Oliwy extra vergine
  • 15 gr. sól morska drobna
  • 2 łyżeczki  cukru lub łyżka miodu
  • 25 gr. drożdże
  • sól morska gruba
  • 100 ml oliwy extra vergine do smarowania ciasta i blachy
Przygotowanie:
Mieszamy wodę z oliwą, solą, dosypujemy połowę mąki, mieszamy w robocie planetarnym aż składniki się połączą, dodajemy rozkruszone drożdże i dalej mieszamy. Następnie dodajemy drugą część mąki i dalej mieszamy w robocie.
Ugniatamy ciasto na podsypanej odrobiną mąki stolnicy. Dalej będziemy używać blachy z piekarnika, smarujemy ją oliwą i układamy ciasto. Rozciagamy na delikatnie ale tylko troszeczkę, smarujemy dobrze oliwą i odstawiamy do rośniecia ( ja odstawiłem do podgrzanego chwilę piekarnika a potem go wyłączyłem ). Czas rośnięcia 90 minut. Wyjmujemy dobrze rozciągamy na blasze i smarujemy od góry pędzlem z oliwą i całość ciasta posypujemy solą morską. Odstawiamy na 30 minut aby dalej wyrosła w ciepłe miejsce. Następnie palcami robimy wgniecenia na całej powierzchni blachy i szczodrze polewamy ciasto od góry oliwa z oliwek
( równomiernie). Następnie spryskujemy wodą ze zraszacza dzięki czemu nasza focaccia będzie bardziej chrupiąca po wypieku.

Pieczemy w temperaturze 200 stopni przez 15-25 minut – to ważne abyście obserwowali wasza focaccie gdyż każdy piekarnik jest inny i w jednych będzie ona gotowa po 15 minutach a w innych będzie musiała być trzymana aż do 30 minut.

Następnie odklejamy focaccie od blachy ( po to smarowaliśmy na początku blachę oliwą ). Odstawiamy na kratkę wyjętą z piekarnika i dajemy jej wystygnąć dzięki temu dół focacci też będzie chrupiący.

 

Pozdrawiam
Paweł

Paweł Paszek - Pietruch

Dyrektor Zarządzający w firmie Perfetto specjalizującej się w eventach kulinarnych oraz w agencji event-marketingowej Brand Story. Przez wiele lat związany zawodowo w obszarem marketingu B2B, współpracując z klientami korporacyjnymi. Kilka lat temu, głodny wiedzy i potrzeby zmian, postanowił odkryć całkiem nowy świat – profesjonalnego gotowania. Jako pierwszy Polak szkolił się we włoskim Instytucie Kulinarnym – Italian Food Style Education w Piemoncie. Po powrocie do Polski prowadził kursy i szkolenia kulinarne, warsztaty kulinarne dla pasjonatów, a także jeden z pierwszych klubów kolacyjnych w Warszawie. Pasja przerodziła się w pracę. Aktualnie łączy radość z przekazywania kulinarnej wiedzy, frajdę ze wspólnego gotowania i realizowania wymagających projektów biznesowych z branży event-marketingowej i incentive dla firm.


Podróżując w różne miejsca świata odkrywał smaki Malezji, Singapuru, Indonezji, Europy, Karaibów, Meksyku, Maroko czy Polinezji Francuskiej. Uwielbia klasyczną kuchnię włoską i ręcznie robione makarony oraz gotowanie w terenie – wszędzie, gdzie się da i o każdej porze roku! W 2008 roku założył firmę Perfetto. W 2015 współtworzył i prowadził program podróżniczy „Naturalnie Polska” emitowany na kanale Planete+.

Zapisz się do newslettera

Zero spamu - tylko ważne informacje!