RODZINNA KOMUNIA – KULINARNY DYLEMAT.
JAK UCIEC PRZED SZTAMPĄ?

Tagi: Komunia

Czy przyjęcie komunijne w restauracji to już nudnawy standard ? Czy poszukujemy na tą konkretnie okazję nowej formuły?

Z roku na rok, coraz więcej osób decyduje się na przyjęcie komunijne w domu. Czy to nowa moda, czy poszukiwanie ciekawszego sposobu na rodzinne spotkanie czy może chęć poszukiwania oszczędności?

Kilkanaście lat temu w Polsce jedynie nieliczne przyjęcia komunijne odbywały się poza domem – w eleganckiej restauracji z obiadem serwowanym przez szykownych kelnerów. Wtedy dla wszystkich Gości, a także dla dzieci, o których nie wolno zapominać w tym dniu, była to nie lada atrakcja. Od wielu lat sytuacja jednak zaczęła się zmieniać. Wyjścia do restauracji stały się dość powszechne, największe polskie miasta, aż huczą od informacji o otwarciu coraz to nowych kulinarnych miejsc, z coraz to bardziej egzotyczną kuchnią. Dzisiaj smakowanie kuchni azjatyckiej, włoskiej czy japońskiej nie stanowi żadnego problemu. Kiedyś było to nie lada wydarzenie.

Zmieniło się jednak coś więcej. W związku z dużą popularnością organizowania komunii w restauracjach, zmieniło się podejście restauratorów do organizujących to wydarzenie klientów. Dość często podejście to niestety spopularyzowało się tak samo, jak i taka formuła przyjęć.

Oczywiście nie chciałbym oceniać wszystkich restauracji negatywnie i tak samo, jednak wiele z nich na to zasługuje. Obecnie w wielu miejscach odbywa się kilka przyjęć komunijnych w tym samym czasie. Poza tym, że tracą one dużo ze swej intymnej, rodzinnej atmosfery, to dodatkowo jeszcze często tracą na swojej „smakowitości”.

Okazuje się bowiem, że obsłużenie kilku komunii jednocześnie przerasta możliwości wielu miejsc. Goście skarżą się często na brak odpowiedniej ilości osób do obsługi, długie oczekiwanie na jedzenie, zimne potrawy lub niezgodności z wybranym i zamówionym menu. O smaku dyskutować można by długo, ale to odłóżmy na bok.
Zmiana stylu życia, wyższe wymagania, a także wspomniane wyżej podejście do komunijnego klienta sprawiło, że coraz więcej osób powróciło do organizacji przyjęć komunijnych w domu. Okazało się, że mają one wiele zalet i stały się ponownie modne i bardzo atrakcyjne.

Nie powróciły jednak już one do dawnego wydania sprzed lat, mianowicie…. Mama, babcia i ciotka stoją przy tzw. garach od 3 dni pichcąc zupę, schabowe i piekąc ciasta. Urobione w kuchni po pas, w dniu komunii zasiadały do stołu zmęczone, zalatane i na pewno nie czujące wielkiej radości i przyjemności z komunii swojego dziecka czy wnuka. Dziś wygląda to trochę inaczej. Standard życia zdecydowanie uległ zmianie na lepsze, a możliwości jest zdecydowanie więcej.

Poniżej znajdziecie kilka ważnych aspektów dlaczego warto zastanowić się nad inną niż restauracyjna formuła:

#1 Private Chef. Już nie stoimy długimi godzinami w kuchni. Obecnie bardzo popularne stało się zamawianie cateringu na przyjęcia domowe. Coraz częściej korzystamy też z prywatnego Chefa, który przyjeżdża do domu i na świeżo gotuje i serwuje obiad dla całej rodziny. Dzięki temu mamy wpływ na rodzaj kuchni jaki wybierzemy i już nie musimy się ograniczać wyłącznie do tych najbardziej popularnych. To drugie wydanie jest także zdecydowanie ciekawsze nie tylko ze względu na walory smakowe, ale także możliwość stworzenia dodatkowej atrakcji – podpytywanie Chefa o tajniki gotowania, obserwowanie na żywo jak powstają dania i jak są serwowane.
Dodatkowo taki Chef, który gotuje na przyjęciu w naszym domu, może również zrobić ciekawe, dodatkowe atrakcje dla dzieciaków, np. pokazać maluchom jak szybko przygotować smaczne domowe lody czy inny ulubiony deser.

#2 Plener. Organizacja przyjęcia komunijnego w domu otwiera przed nami jeszcze więcej możliwości, np. imprezy plenerowe. Dla posiadaczy ogrodów, otwiera możliwość zrobienia przyjęcia w ogrodzie (okres komunii to już zazwyczaj wiosenna, przyjazna pogoda). Nawet jeśli nie posiadają oni zadaszonej altany to z powodzeniem można w niewielkim budżecie wypożyczyć namiot, pod którym zostanie ustawiony stół degustacyjny dla wszystkich gości.

#3 Komfort. Domowa komunia to wielka wygoda dla Twoich starszych gości, które mogą bez trudu skorzystać ze wszystkich przywilejów domowego przyjęcia – odpoczęcia na sofie czy w wygodnym fotelu.

#4 Ważne dzieci. Dzieciaki najważniejsze – to w końcu ich Święto. Przyjęcie komunijne w domu w końcu pozwala im prawdziwie świętować, mogą dowoli oglądać prezenty, testować je, bawić się w ogrodzie, a ponadto wyluzować się. Nie muszą już wbite w ciasny „mundurek” siedzieć grzeczniutko na restauracyjnym krzesełku i nudzić się. Dla rodziców to też większa swoboda – nie stresują się czy dzieci nie są za głośno, czy czegoś nie stłuką itd.

#5 Oszczędność. Organizując komunię w domu, możecie także zaoszczędzić, gdyż kupujecie alkohol oraz napoje we własnym zakresie. Jak wiemy często to właśnie one powodują, iż nasz rachunek przyprawia nas o zawrót głowy. Możecie także przeznaczyć nadwyżkę (jeśli możecie sobie na to pozwolić) na zwyczajnie bardziej wyselekcjonowany alkohol np. wino czy koniak z wyższej półki i tym samym nadać przyjęciu większego sznytu.
Wiele osób zastanawia się pewnie co dzieję się po zakończeniu takiego przyjęcia – a mianowicie, pojawia się temat sprzątania. I tutaj także dobre wieści, zamawiając Chefa i obsługę na przyjęcie komunijne, możecie także zamówić całą zastawę, która przyjedzie wraz z Chefem, a po zakończeniu imprezy zostanie spakowana przez obsługę i zabrana.
Ty natomiast zostaniesz z czystą kuchnią.

Jak widać przyjęcie komunijne w domu to zupełnie nowa odsłona tego co pamiętamy z przeszłości. To mnóstwo wygody, ale i radości ze wspólnego spędzania czasu.

Zamówienie prywatnego Chefa to gwarancja smaku, pięknego wyglądu dań, a także tego, że będą ona podane na czas i co wcale nieoczywiste…. będą ciepłe.

Co jednak jeśli nasze warunki mieszkaniowe nie pozwalają nam na organizację przyjęcia w domu?

W takiej sytuacji można zorganizować przyjęcie w wynajętej przestrzeni eventowej, która pozwala na zaaranżowanie jej pod konkretne wydarzenie.

Paweł Paszek - Pietruch

Dyrektor Zarządzający w firmie Perfetto specjalizującej się w eventach kulinarnych oraz w agencji event-marketingowej Brand Story. Przez wiele lat związany zawodowo w obszarem marketingu B2B, współpracując z klientami korporacyjnymi. Kilka lat temu, głodny wiedzy i potrzeby zmian, postanowił odkryć całkiem nowy świat – profesjonalnego gotowania. Jako pierwszy Polak szkolił się we włoskim Instytucie Kulinarnym – Italian Food Style Education w Piemoncie. Po powrocie do Polski prowadził kursy i szkolenia kulinarne, warsztaty kulinarne dla pasjonatów, a także jeden z pierwszych klubów kolacyjnych w Warszawie. Pasja przerodziła się w pracę. Aktualnie łączy radość z przekazywania kulinarnej wiedzy, frajdę ze wspólnego gotowania i realizowania wymagających projektów biznesowych z branży event-marketingowej i incentive dla firm.


Podróżując w różne miejsca świata odkrywał smaki Malezji, Singapuru, Indonezji, Europy, Karaibów, Meksyku, Maroko czy Polinezji Francuskiej. Uwielbia klasyczną kuchnię włoską i ręcznie robione makarony oraz gotowanie w terenie – wszędzie, gdzie się da i o każdej porze roku! W 2008 roku założył firmę Perfetto. W 2015 współtworzył i prowadził program podróżniczy „Naturalnie Polska” emitowany na kanale Planete+.

Zapisz się do newslettera

Zero spamu - tylko ważne informacje!